telefonas telefonas el. paštas el. paštas registracija registracija facebook facebook

Ką daryti, kad vaikų dantys būtų sveiki?

Vos tik išdygus pirmajam vaiko dantukui ne visi tėvai suskuba konsultuotis su gydytoju odontologu – kitiems pakanka viešojoje erdvėje rastos informacijos ir artimųjų patarimų. 

Tačiau dažniausiai tenka gydyti vaikus su uždelstomis dantų problemomis, todėl reguliarūs vizitai pas specialistus ir tinkama dantų priežiūra namie turėtų būti įprasta kiekvienai šeimai. 

Daugumą kankina dantų ėduonis

Vaikai, kaip ir suaugusieji, dažniausiai susiduria su dantų ėduonimi – kone labiausiai paplitusia dantų problema visame pasaulyje. 

Užleistas dantų ėduonis, susidariusi „skylutė“ paprastai vaikui jau skauda, o su šiuo skausmu pas gydytoją atėjęs vaikas baiminasi dar didesnio skausmo, todėl vangiai leidžiasi gydomas, daugeliu atveju net neišsižioja. Šios užleistos „skylutės“ dažniausiai baigiasi danties pulpos (nervo) uždegimu. Norint to išvengti, tėvams visuomet primenama ne tik patiems sąžiningai lankytis profilaktiniuose apsilankymuose pas specialistą, bet ir nepamiršti nuvesti savo vaikų. Deja, šiais laikais žmonės vis dar vengia odontologo kabineto ir į jį skuba tik pajutę danties skausmą. 

Populiariausias mitas  dėl pieninių dantų

Ne paslaptis, kad dažnai tėvai atsakymų į rūpimus klausimus ieško interneto platybėse, tokiu būdu atrasdami įvairias svetaines ar forumus, kuriuose pateikiama informacija ne visuomet būna teisinga. 

Tačiau tokiais atvejais, kai kamuoja nežinomybė, vertėtų konsultuotis su kompetentingu specialistu, o ne pasitikėti visuomenėje sklandančiais ir mokslu neįrodytais mitais. 

Iš tiesų yra daugybė tėvų, kurie mano, kad pieninių dantukų prižiūrėti ir gydyti nereikia, ir sako: „jie juk vis tiek iškris ir tuomet užaugs nauji sveiki dantukai“. Taip manyti yra klaidinga ir vertėtų atminti, kad negydyti pieniniai dantys gali pažeisti nuolatinių dantų užuomazgas, o tuo tarpu sveiki pieniniai dantys vaikui labai reikalingi kramtymui, sąkandžio bei kalbos formavimuisi.

Profilaktiniai vizitai  būtini

Tinkama vaikų dantų priežiūra turėtų prasidėti jau nuo pat pirmojo dantuko išdygimo – pasirodant specialistui, kuris apžiūri išdygusį dantuką, įvertina vaiko burnos higienos būklę, paaiškina tėvams apie tinkamas priežiūros priemones, vaiko mitybą ir profilaktinių vizitų svarbą. 

Net jei nieko neskauda ir nėra pastebima ėduonies požymių, vertėtų lankytis reguliariuose vizituose pas odontologą, kadangi taip bus užkertamas kelias dantų problemoms, gydymo baimės išsivystymui. Gydytojas odontologas ne tik paaiškins kaip teisingai prižiūrėti dantis, bet ir taps vaiko draugu, pamažu jį supažindindamas su odontologiniu kabinetu ir įvairiais instrumentais.

Kaip išsaugoti sveikus vaikų dantis?

Pačius pirmuosius vaiko dantukus rekomenduojama valyti su sudrėkinta marle, o sulaukus pirmųjų krūminių dantukų būtina pereiti prie minkšto vaikiško šepetėlio. Labai svarbu tėvams pratinti vaikus valytis dantis nuo mažų dienų ir net jei vaikas sako jau galintis pats išsivalyti dantis – tėvai turėtų įsitikinti ir juos kokybiškai pervalyti dar kartą, iki kol vaikui sukanka 8–10 metų. 

Be to, patariama po dantų išdygimo naktimis vaikui duoti gerti tik vandenį ir nerekomenduojama jo maitinti mišinėliu ar pienu, duoti saldžių arbatų ar užkandžių – taip bus išvengiama apnašų susidarymo ir dantų gedimo. 

Apie tai, kokią vaikišką dantų pastą vertėtų pasirinkti, tėvus turėtų informuoti specialistas, įvertinęs vaikų dantų būklę. „Kiekvienas atvejis yra individualus ir jei pas vienus vaikus yra maža ėduonies atsiradimo rizika, pas kitus ji gali būti didesnė, todėl tik specialistas gali tiksliai nurodyti, kokią pastą konkrečiu atveju vertėtų rinktis. 

Vaikai – tėvų atspindžiai

Taip pat labai svarbu prisiminti, kad vaikai nuo mažų dienų itin akylai fiksuoja tai, ką mato ir girdi. Tik tais atvejais, kai tėvai neprieštarauja sau ir veiksmais bei elgesiu įrodo savo pasakytus žodžius – vaikai sėkmingai įsisavina gaunamą informaciją ir seka jų pavyzdžiu. 

Dėl šios priežasties nevertėtų vaikų klaidinti paprastais dalykais, pavyzdžiui, prie gydytojo odontologo meluoti sakant, kad vaikui neleidžiate užkandžiauti traškučiais ar saldainiais, kai tuo tarpu už gerą elgesį pas gydytoją jam yra pažadėtas batonėlis. 

Be to, vaikui girdint negalima kalbėti apie tai, kaip patys bijote tvarkytis dantis, kai praėjus kuriam laikui bandote visais būdais nuraminti vaiką prieš vizitą pas specialistą. 

Tėvų vaidmuo yra nepaprastai svarbus ir reikšmingas, o tinkamas vaiko auklėjimas ir atsakingas pasiruošimas pirmajam vizitui pas specialistą išsklaidys bet kokį vaiko nerimą ir paruoš jį sklandžiam tolimesniam etapui. 

Ar žinojote, kad paslaugas teikiame ir Utenoje gyvenantiems žmonėms?

Siūlomų paslaugų Utenos gyventojams sąrašas pateikiamas žemiau.

Registracija

    *Privalomas laukas
    +
    Slapukų nustatymai
    Būtinieji
    Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
    Funkciniai
    Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti.
    Statistiniai
    Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje.
    Reklaminiai
    Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų.