telefonas telefonas el. paštas el. paštas registracija registracija facebook facebook

Ar dantų akmenys pavojingi?

Dantų akmenys  – tai mineralizuotos kietos dantų apnašos, tvirtai prisitvirtinusios prie dantų paviršiaus. 

Iš pradžių ant dantų kaupiasi minkštos apnašos iš nusilpusio burnos epitelio, maisto likučių, bakterijų (valant dantis arba valgant rupų maistą jos nusivalo). Jeigu dantų apnašos nuolat blogai nuvalomos, tai ilgainiui (maždaug per 10 – 20 dienų) dėl seilėse esančių mineralinių medžiagų jos mineralizuojasi ir virsta kietais dantų akmenimis. Prie konkrementų lengviau prisitvirtina ir užsilaiko dantų apnašos, kurios yra pagrindinis faktorius, sukeliantis ėduonį, periodonto ligas (gingivitą, periodontitą) ir blogą burnos kvapą. Dėl šių priežasčių dantų akmenis būtina šalinti. 

Dantų akmenims susidaryti reikalingi keturi faktoriai: maistas, danties paviršius, bakterijos ir laikas.

Maistas – didelę įtaką turi maisto konsistencija. Valgant kietą maistą (morkas, obuolius) dantys apsivalo savaime. Valgant minkštą, lipnų, daug cukraus turintį maistą vyksta ne tik apnašų kaupimasis, bet ir didėja karieso atsiradimo tikimybė.

Danties paviršius reikalingas prisitvirtinti bakterijoms ir kaupti apnašas. Prie gerai nuvalyto ar nupoliruoto paviršiaus sunkiau prisitvirtina bakterijos. Tuo tarpu prie blogai ar visai nevalyto paviršiaus bakterijos gali geriau ir greičiau prisitvirtinti ir formuoti dantų akmenis iš maisto likučių.

Burnoje gyvena daugiau nei 300 rūšių bakterijų, tačiau tik keletas iš jų sukelia dantų ėduonį ar dantenų ligas. Bakterijos naudoja maiste esantį cukrų gaminti rūgštims, kurios gali sudirginti Jūsų dantenas ir tirpdyti dantų emalį, dėl ko galiausiai dantyse susidaro ertmės.

Laikas yra labai svarbus burnos ligų išsivystymui arba jų sustabdymui. Kuo ilgiau dantys bus nevalyti arba valyti netaisyklingai, tuo didesni dantenų ir kaulo pokyčiai išsivysto.

Dantų akmenys gali susidaryti virš dantenų arba po dantenomis. Viršdanteniniai dantų akmenys lengvai pastebimi. Neseniai susidariusios dantų apnašos gali būti gelsvos spalvos, kuri per laiką tamsėja iki rudos. Po dantenomis esančius akmenis pastebėti sunkiau, tačiau jų nenuvalius vyksta negrįžtami periodonto pokyčiai – pradeda tirpti alveolinis kaulas, kuriame laikosi dantys.

Štai toks nesudėtingas, tarsi „savaiminis“ dantų praradimo būdas, kurį dalis pacientų sieja su amžiumi, tarsi natūralią neišvengiamybę. Tačiau realybė tokia, kad dantys, kaip ir bet kuri kita tinkamai prižiūrima kūno dalis, gali tarnauti visą gyvenimą. O tikroji dažniausiai pasitaikanti dantų netekimo priežastis, netinkama burnos higiena.

Labai svarbi yra individuali asmens burnos higiena. Tai yra dantų valymas su tarpdančiu siūlu ar/ir tarpdančių šepetėliu, taisyklingas valymas su dantų pasta ir šepetėliu. Taip pat svarbu reguliarus lankymasis pas gydytoją odontologą ar burnos higienistą.

Profesionalios burnos higienos metu yra šalinami susidarę dantų akmenys, kurių žmogus pats negali nuvalyti, nes jie stipriai prisitvirtinę prie dantų paviršiaus. Burnos higienistas saugiai šalina akmenis aštriais įrankiais mechaniškai arba ultragarsiniais skaleriais. Po šios burnos higienos procedūros atliekamas nežymus dantų paviršių poliravimas, pasunkinantis apnašų kaupimąsi ir tolimesnių dantų akmenų formavimąsi.

Po burnos higienos procedūros dantys tampa natūraliai baltesni.

Ar žinojote, kad paslaugas teikiame ir Utenoje gyvenantiems žmonėms?

Siūlomų paslaugų Utenos gyventojams sąrašas pateikiamas žemiau.

Registracija

    *Privalomas laukas
    +
    Slapukų nustatymai
    Būtinieji
    Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
    Funkciniai
    Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti.
    Statistiniai
    Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje.
    Reklaminiai
    Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų.